بهداشت دهان و دندان در کودکان

بهداشت دهان و دندان در کودکان

پوسیدگی دندان شایع‌ترین بیماری در میان کودکان است و تقریبا نیمی از کودکان پوسیدگی یا سایر انواع بیماری‌های دندان را در سن پنج سالگی تجربه می‌کنند. با این حال، با مراقبت مناسب از دندان‌ها و معاینات منظم دندانپزشکی، تقریبا به طور کامل قابل پیشگیری هستند.

بهداشت دهان و دندان مسئله‌ای حیاتی برای هر فرد است. اما اهمیت این موضوع در کودکان دو چندان است. چرا سیستم ایمنی کودکان ضعیف تر است و در ضمن تحمل درد کمی دارند. از طرفی با توجه به هزینه های بالای درمان، بهتر است پیش از بروز هر مشکلی به فکر سلامت دندان ها باشیم و پیشگیری را در دستور کار قرار دهیم. این مسئله یکی از نکات حیاتی در سلامت دهان و دندان کودک خردسال است.

اهمیت سلامت دهان و دندان کودکان
رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان امری بدیهی در سالم نگه داشتن دندان‌ها به شمار می‌آید. این موضوع ارتباط مستقیمی با بالا رفتن اعتماد به نفس، حتی در سنین کودکی، کمک به دستگاه گوارش با جویدن و له کردن و در نتیجه هضم راحت تر غذا ها و جلوگیری از مشکلات عفونتی که ممکن است مشکلات جبران ناپذیری پدید آورد، دارد.

دندان های شیری
اهمیت دندان‌های شیری
متاسفانه باور غلطی در میان مردم وجود دارد که احساس می‌کنند دندان های شیری بی اهمیت هستند. در نتیجه در حفظ و نگهداری از آن‌ها سهل انگاری می‌کنند. در صورتی که دندان‌های شیری نقش بسیار مهمی دارند. در ادامه برخی از موارد اهمیت دندان های شیری را مرور می‌کنیم:

• آماده سازی محل رویش دندان های دائمی

اگر از این دندان‌ها مراقبت کنیم تا در زمان مناسب بیافتند، کمک می‌کند قوس فکی درست برای رویش دندان‌های دائمی ایجاد شود. در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی در رویش دندان‌های دائمی و نامنظم شدن آن‌ها پدید آید.

• سخن‌گویی راحت و درست

دندان شیری سالم موجب می‌شود که کودکان بتوانند به سادگی کلمات را تلفظ کنند.

• تغذیه مناسب

اگر دندان‌های شیری یک کودک خراب باشد، او علاوه بر اینکه نمی‌تواند غذاها را به خوبی بجود، از خوردن بعضی مواد غذایی محروم می‌شود و این تاثیر منفی بر رشد کودک می‌گذارد.

زمان تشکیل دندان شیری
زمان درآمدن نخستین دندان‌ها در کودکان متفاوت و متاثر از ویژگی هایی ژنتیکی خاص هر فرد است. در واقع شکل گیری دندان ها از دوران بارداری و در رحم مادر شروع می‌شود. به همین دلیل است که گاهی نوزادان با یک یا دو دندان متولد می‌شوند.

بیشتر کودکان در سن 3 تا 13 ماهگی اولین دندان‌های خود را در می‌آوردند. معمولاً اولین دندان کودکان، یکی از دندان‌های میانی فک پایین است.

پیشگیری و مراقبت از دندان کودکان
برای جلوگیری از بروز خطر در سلامت دهان و دندان کودک راه های ساده و کم هزینه‌ای وجود دارد. با آمورش صحیح رعایت کردن این راهکارها می‌توانید از بروز مشکلات دهان و دندان در کودکان پیشگیری کنید. این روش های ساده را در ادامه بررسی می‌کنیم:

مسواک زدن
قدیمی‌ترین روش محافظت از دندان‌ها مسواک زدن به صورت همیشگی و اصولی است. می‌توانید با توجه به برخی نکات در مسواک زدن، این کار را برای کودکتان ساده تر و آن‌ها را به این کار علاقمند کنید:

نوع مسواک؛ با توجه به حساسیت و اندازه لثه و دندان کودک باید مسواکی انتخاب کنید که دارای مژه‌هایی کوتاه و نرم باشد.

دسته‌های پهن؛ دسته مسواک بهتر است به گونه‌ای باشد که کودک در زمان استفاده از آن، کاملا به مسواک مسلط باشد.

مطالب مرتبط

مراقبت از دهان در طی بارداری
تأثیر محصولات سفیدکننده ی دندان
زمان استفاده از نخ دندان
مواد مصرفی دندانپزشکی
آشنایی با لوازم و تجهیزات دندانپزشکی
انواع کامپوزیت دندان در دندانپزشکی